Rodný list je dokument, který vlastní každý (na rozdíl od cestovního pasu nebo řidičského průkazu), a proto je dost běžné, že je nutná jeho apostilace. Apostilace rodného listu Vás může postavit před dvě situace:
- Potřebujete použít rodný list ze zahraničí v tuzemsku. Například může jít o žádost o přídavky pro Vaše dítě, které se narodilo v cizině. Nebo se chcete oddat ale narodili jste se v cizině (k tomu budete potřebovat i potvrzení o občanství).
- Potřebujete použít rodný list v zahraničí. Případy, při kterých můžete apostilovaný rodný list potřebovat jsou například svatba v zahraničí, žádost o dvojí občanství, nebo i žádost o přechodný pobyt, při stěhování do zahraničí (ať už z pracovních nebo jiných důvodů).
Apostila rodného listu v tuzemsku
Při podání žádosti o apostilaci rodného listu, potřebujete jeho originál, který často nesmí být starší než 3 roky někdy i méně. Nelze apostilovat fotokopii. Pokud svůj rodný list nevíte najít, můžete požádat o vydání oficiální kopie, kterou lze apostilovat. Samozřejmě, za vybavení oficiální kopie se účtuje poplatek a není to vždy rychlý proces. Proto si předem zjistěte, s jakým časovým předstihem třeba počítat. Vyřízení nového rodného listu můžeme zařídit rychle a spolehlivě za Vás.
Vyřizování apostily rodného listu v cizině: Jaké problémy mohou nastat?
Jak to ale vypadá při vyřizování apostily v cizině? Určitě už jste se dovtípili, že při tom může vzniknout řada problémů. Proto jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém si na všechny možné zádrhely posvítíme.
Platba pouze v hotovosti, šekem nebo kolkovou známkou
V Česku stačí vytáhnout kartu a zaplatit veškeré útraty na úřadech bezhotovostně. V řadě cizích zemí to však neplatí. Úhradu správních poplatků mnohdy není možné provést ani bankovním převodem. Federální a státní úřady přijímají pouze šeky, kolkové známky a platbu přímo v hotovosti.
K vyřízení apostily v cizině si tak nevystačíte pouze s příslušnými dokumenty a kreditní (debetní) kartou. Ke správně vyplněnému formuláři s žádostí o apostilu budete potřebovat i šek propojený s místním účtem v lokální měně a dostatečným zůstatkem.
Apostila by vás tedy donutila vytvořit účet v příslušné měně. A řekněme si to na rovinu, to je poměrně drahá a zdlouhavá procedura. Proto je lepší tuto práci svěřit odborníkům se zkušenostmi, kteří už účet v dané zemi dávno mají.
Pomalé vyřízení – vypršení platnosti
Mnoho úřadů, bank a dalších institucí požaduje pouze dokumenty, které nejsou starší než 3 měsíce. A to vás v některých situacích může dostat do velkých problémů. Představte si, že jste si zrovna pořídili firmu a chcete si otevřít účet v bance. Banka po vás bude vyžadovat výpis z obchodního rejstříku s apostilou ne starší než 3 měsíce. Problém netkví pouze ve stáří výpisu z obchodního rejstříku. Oba dokumenty totiž nesmí být starší než 3 měsíce.
Podobně náročná situace nastává i při vyřizování nebo obnovování přechodného pobytu v cizině. Je totiž potřeba předložit výpis z rejstříku trestů ověřený apostilou s maximálním stářím 3 měsíce. To znamená, že si musíte pospíšit. Vyřizování jednotlivých dokumentů totiž může zabrat spoustu času, obzvlášť pokud je vybavujete na dálku.
Poštovní známky a zpáteční doručení
Aby mohla být apostila v cizích zemích vyřízena, je potřeba dodat originál ověřovaného dokumentu. Při zasílání poštou pak příslušné orgány vyžadují i zpáteční obálku s vyplněnou adresou žadatele a platnou zahraniční známkou. A tady přichází první zádrhel.
Sehnat zahraniční známky totiž může být poměrně obtížné. Tento problém ale v některých případech řeší předplacené služby kurýra. Ten zajistí nejen doručení na danou adresu, ale také odeslání ověřených dokumentů zpět k vám. Zahraniční pobočky oblíbených doručovatelů ovšem neumožňují cizincům a nerezidentům si tyto služby objednat.
Zbývá tedy poslední řešení – přenechat práci na někom, kdo tuto možnost má. Nejlépe zkušeným právníkům a odborníkům, kteří ošetří i další možné potíže. O těch se ještě budeme bavit v následujících řádcích.
Problémy s formuláři a jejich vyplněním
Zatím jsme se nedostali do fáze, kdy by byla podoba právních dokumentů standardizovaná ve většině zemí světa. Nepodařilo se to ani Evropské unii. Vyřízení apostily tedy vyžaduje vyplnění formuláře, který je u každého státu odlišný. Jakmile pošlete špatný formulář, očekávejte odmítnutí vaší žádosti.
Na první pohled se může zdát, že stažení volně dostupného vzoru a jeho vyplnění je přeci jednoduché. Pokud ovládáte cizí jazyk a dokážete se zorientovat v právní a odborné terminologii, pak ano, je to snadné. V opačném případě ale počítejte s odmítnutím a promrhanými náklady za poštovné.
Federální vs. státní apostila
A když už jsme u těch odlišných formulářů, pojďme se o nich ještě chvíli pobavit. U některých států totiž nestačí jeden standardizovaný formulář. Federace jako jsou Spojené státy americké či Brazílie se skládají hned z několika jednotlivých států. Ty ovšem mají vlastní zákony. Při žádosti tak musíte rozlišovat mezi pojmy federální a státní apostila.
U některých dokumentů není úplně jasné, jaký typ ověření vlastně budete potřebovat. Tato situace může nastat i u běžných dokumentů jako je rodný list, diplom nebo výpis z trestního rejstříku. Důkladně si tedy promyslete, jaký typ ověření bude nutný právě u vašeho dokumentu.
Vystavení originálního dokumentu k apostilaci
Kromě samotné apostily je někdy potřeba vystavit i dokument k apostilaci. Do této situace se dostanete například u rodných listů nebo výpisu z rejstříku trestů. Některé dokumenty navíc mají pouze omezenou platnost. Úřady totiž budou požadovat pouze takový dokument, který není starší než 3 roky, v některých případech dokonce jen 6 měsíců. Na tato data si dávejte obzvlášť pozor, jinak se zbytečně připravíte o peníze i svůj drahocenný čas.
Apostilace, nebo superlegalizace?
Ověření dokumentů je složitý proces. A v některých zemích to platí dvojnásob. Při žádosti tedy dbejte na to, jakou úroveň ověření vlastně budete potřebovat. Zatímco v některých státech by vám stačila apostila, jinde vyžadují superlegalizaci. Tento problém nastává například při koupi nebo prodeji firmy v zahraničí.
Zmatky vám v tom mohou nadělat i samotní úředníci. Ti vám mnohdy řeknou, že postačí pouze apostila. Jak tomu tak ale u zahraničních obchodů bývá, často se mohou plést. Ke správnému řešení této prekérní situace tedy potřebujete dostatečné znalosti práva, případně někoho, kdo vám s tím pomůže.
Nostrifikace oprávnění a diplomů
V dnešním světě už není výjimkou ani zahraniční studium. Při nástupu do zaměstnání tak často nastává situace, kdy je nejprve potřeba provést úřední uznání a ověření takto získaného oprávnění (nostrifikace). Tento proces se uplatňuje především u diplomů, vysvědčení, výpisů známek a dalších akademických dokumentů.
Velice často se to stává například lékařům, kteří chtějí začít s lékařskou praxí v tuzemsku. To samé platí o učitelích, jejichž cílem je uplatnit svoje zahraniční zkušenosti ve své rodné zemi. Nostrifikace těmto osobám pomůže v ověření jejich diplomu a otevře dveře k novým příležitostem.
Ověření akademických dokumentů a dalších oprávnění ale není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. V první řadě je potřeba identifikovat, který dokument vůbec nostrifikaci potřebuje. Poté přichází samotný proces nostrifikace. Ten může být poměrně zdlouhavý, zvlášť pokud se nevyznáte v právu a potřebných náležitostech. Obrňte se tedy trpělivostí, nebo vsaďte na odborníka.
Notáři naší kanceláře
Nechcete nechat nic náhodě a raději svěříte překlad dokumentů i administrativu zkušeným profesionálům? Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin [...]
Co znamená pojem apostilace?
Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]
Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí
Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]
Jak si opatřit apostilu sám?
Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]
Superlegalizace: Otázky a odpovědi
Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Nacházíte se v situaci, kdy potřebujete předložit úřední listinu vydanou českým orgánem v zahraničí? Pokud se stěhujete do zahraničí nebo plánujete svatbu v [...]
Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů
Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Aby vše proběhlo bez komplikací, je důležité mít v pořádku veškeré dokumenty. V mnoha případech se ocitnete v situaci, kdy bude nutné zahraničním [...]